Poje da spet idejo za Slivnico – danes ob 12.30 (dopoldne je več JV tendence, pozno popoldan PP napoveduje močno nevihto tam okoli 17h). Vročina je že od jutra grozna in sploh ne razmišljam kaj dosti o alernativah.

Ob uri se na Vrhniki v LCja naložijo še Mojca, Poje in Erzo … in do Petrola v Ceknici, kjer se še z Emilom prestavimo v Štusov kombi .

Čeprav že nakuhava naokoli, tu na startu še ne zgleda preveč strašno, zato začnemo (skoraj) takoj postavljati (Erzo in Poje seveda takoj… da ne bo prepozno…). Počasneje se pripravljamo ostali, saj je veter tudi 0 in celo rahlo od zadaj, vendar vsake toliko pihne tudi gor po startu. V luft Erzo in takoj za njim še Poje (in takoj začneta pobirati v višave).

Nekaj kasneje potegne še Emil, ki pa se odpelje bolj ven in tam najde dviganja, ob tem, da se nebo vedno bolj pokriva. Jaz moram kar malo čakati, da spet pihne uporabno gor. Potegnem iz prve, pa me po obratu kar noče vzeti (da se ja ne bom spotaknil na teh skalah med travo…), dokler končno nisem v zraku.

Najprej me lepo dvigne, pa ne izkoristim, ker imam opravka z gasom, ki se je nekje zataknil v kokonu. Ko sem po nekaj trenutkih potem spet zbran, ne najdem več dviganja in samo še tonem. Hitro sem pod grebenom in ker mi kaže JZ, rinem že popolni temini naprej ob grebenu proti Cerknici. Čeprav tonem počasi in mi občasno celo doda kakšen meter, sem generalno vedno nižje in potem še nad Peščenkom nekajkrat zavrtim, da se na koncu odpeljem na pristanek.

Zoranov let

Med pospravljanjem vidim da Mojca in Dušan še kar nekaj časa čakata na startu, preden odletita (je takrat pihalo dol po startu…). Nebo se je malo spucalo, sonce tu spodaj na travniku prbija spet kot noro (čeprav je temno nakuhano naokoli) in oba hitro pobirata.

Ko sem v LCju na Petrolu, vidim, da je Erzo spet v svoji vsakodnevni špuri proti Vel.Laščam, Poje proti Krimu (in ima dovolj višine do doma), Mojca in Dušan pa že čez Špičko proti borovniški kotlini na varnih višinah.

Zato speljem proti Vrhniki, saj Emil pa ima itak avto spodaj. Ko sem že proti Uncu, pokliče s pristanka Emil, da bi šel mogoče še enkrat gor…

Emilov let

Dušan je pristal doma, Mojca pa pri Dražici (baje, da nobenemu od njiju ni bilo preveč prijetno, saj je tudi od Špičke naprej povsod letelo gor).

Dušanov let

Dušan Štusej : Triatlon-1ura letenja Slivnica-Rakitna(domov),1ura kolesarjenja Rakitna- Cerknica(18 km),1ura vzpon na Slivnico po avto.Pred vrhom pa še gratis tuširanje(močna ploha) in dan je izpolnjen. [18.6.2026 18:15] Janez Kocjan – JanKo. : to je biu pa res TRI-atlon! 💪 BRAVO! [18.6.2026 22:09] Milan Velkavrh : Dons bos pa spal k ubit😄. [18.6.2026 22:10] Andrej Erznožnik : Res lep sportni dan [19.6.2026 10:33]

Mojčin let

Grem po njo in jo dostavim na Vrhniko in nadaljujem v gnečo in zastoje proti LJU. Mojca je pomagala Pojetu do avta.

Jožetov let

Erzo pa se je rešil sam, kot že velikokrat.

Erzov let

Danes podobno kot včeraj, le ves dan naj bi bil Z, JZ (visoko SZ), pa manj termično in manj možnosti za plohe/nevihte.

Poje skliče zbor za Slivnico ob 12h na Vrhniki. Erzo, Delux, Potrebuješev Andrej in jaz se stlačimo k njemu v avto in ekspresno dol. Ko parkiramo na vrhu, pripelje še Emil Mega.

Na startu se (skoraj) vsi začnemo gledati (piha tudi od zadaj čez SZ), vendar so v glavnem močnejši sunki tudi od Z in včasih celo JZ. Kljub koprenasto belem nebu (tudi kaj modrine je vmes, ampak pravih baz ni videti) je vetra za večino preveč (sunki okoli 10), le Erzo in Poje začneta postavljati (“saj kasneje bo lahko še močneje in se ne bo več dalo…”).

Odleti Erzo in ga pred startom lifta v višave, naprej leze počasi. Odleti Poje in ga pred startom še bolj lifta v višave, naprej leze počasi…

Preostalih 5 modruje naprej in sprašujemo se, če gremo kar takoj z avtom dol, ali še malo počakamo. Erzo in Jože sicer iz začetnega liftanja komaj rineta po grebenu naprej proti Cerknici, sprva izgubljata, potem le vsak zase najdeta neka področja, kjer spet pridobita.

Potem da Emil idejo, da se pa vsaj dol vržimo, saj v takem za zaresno jadranje itak ne bo. Prvi se odlifta Emil, nekaj za njim še Mega, saj Delux tudi ni preveč navdušen in bo počakal naju z Andrejem (ali pa bomo šli dol).

Potem se še sam začnem pripravljati in kar cincam, dokler se mi v nekem trenutku zdi, da pa mogoče je in potegnem in se še jaz odliftam. Peljem naravnost ven v smeri Dolenje vasi v dviganju do cca 1400, potem začne generalno spuščati z občasnimi močnimi termičnimi sunki (včasih naprej tudi samo 20). Vidim, da sta Poje in Erzo že odpeljala proti Blokam, Mega in Emil pa pristajata.

Megov let

Emilov let

Ko pririnem nad cesto na Jezero, obrnem tudi sam, zapeljem nad pristanek in še nekaj časa rabim, da pristanem zraven Emila na lepo pokošenem travniku, malo stran od uradne lokacije.

Zoranov let

Vmes sta šla v zrak tudi Andrej in Delux. Medtem ko Delux nabira nad Cerknico, pride Mega po naju in zapelje gor v reševanje logistike.

Andrej je rinil naprej do Podskrajnika in se bo sam reševal z avtobusom proti Vrhniki.

Andrejev let

Poje javi, da je sta z Erzom že pri Trubarjevi domačiji.

Erzov let

Andrej Erznožnik : Znotraj 24h: štirkrat na startu [17.6.2026 17:49]

Jožetov let

Medtem je Delux obrnil bolj proti Kočevju in … predčasno pristal v Sodražici.

Borisov let

Sky Rider : Sem rinil preveč proti Kočevju. Pri Hudem vrhu traktor z obračalko sproža termiko. [17.6.2026 15:43]

Vija vaja že vozim po lokalnih cestah čez Bloke proti Trubarju, da potem obrnem na Sodražico po Deluxa. Prevzame krmilo do Trubarja, kjer se naložita še Erzo in Poje.

In spet via LJU na Vrhniko, kjer se midva z Borisom priključiva Mojci in Meti na sladoledu pri Berzu, kamor na koncu pride še Cankar osebno.

Danes sonce z možnim nakuhavanjem tu ali tam. Zjutraj SV/burja (zgoraj visoko SZ), ki naj bi čez dan obrnila na J smeri (+močna termika).

Poje razpiše Zavrh ob 12.30 pri Škorpijonu (Emil istočasno za Slivnico).

Ko se vozim čez Barje, zadaj proti Cerknici že nakuhava. K Mojci Poje in jaz in še po Meto, Milanče pa naloži Deluxa in Zdešarjevega Janeza.

Meta z vrha odpelje Porscheja takoj nazaj dol, ostali odpešačimo na štart v soparni vročini in vetru od vsepovsod.

Na startu na srečo piha (še) lepo gor, vendar sunkovito spreminjajoče (termika se šele dela). Prvi v luft Jože in v curažo, za njim Mojca, ki tudi hitro potone.

Jožetov let

Mojčin let

Naslednji odletim jaz, kmalu za mano še Delux in Milče.

Ker grem bolj v kotel kot predhodnika, me kar drži in pred slemenom še nabije gor, da kar visoko zapeljem okoli Trebelnika za rob. Na drugi strani kar nekaj močnih sunkov (pri obratu samo zgubim), zato naprej do kotla nad Dolom. V začetku je kar lepo držalo, pred slemenom pa spustilo za zjokat. Na slemenu me spet butne gor in nadaljujem v občasnih dvigih naprej v smeri Bistre, pa hitro spet vse izgubim in raje obrnem. Še malo povrtim neke močne mehurčke, vendar se na koncu lahko samo še odpeljem v širokem loku na pristanek, kjer je Poje že pospravil.

Zoranov let

Milče je uspel prileteti bolj zunaj do fuzbal placa.

Milanov let

Delux pa pristane ob meni kakšno minuto za mano.

Borisov let

Ko se vsi zberemo, Janezu še vedno ni uspelo odleteti, ko pa se odpeljemo k Dohtarju na zaključno druženje, pa je tudi on končno v zraku.

Janezov let

Danes še lep dan, vendar z veliko Z, JZ vetra že zgodaj čez vso SLO (više gori tudi bolj SZ). Le Vipavska dolina obeta še nekaj manj vetra. Erzo predlaga zbor za Lijak ob 12.12 na Vrhniki, saj imamo tudi Lučko za logistiko.

Tudi Mojca je za in ob uri se odpeljemo z Vrhnike z Ropotarnico po AC (itak je kljub zastojem to najboljša varianta, saj je danes kolesarski maraton Franja in temu ustrezno zablokirane pol SLO).

Še kratek postanek na pristanku in gor na start, na katerem je le nekaj tujcev v pripravi in še dosti več že v zraku. Postavimo še mi 3je in ekspresno zaporedoma v luft, ko ujamemo, da mešajoči veter obrne po pobočju gor.

Mojca že zavrti pred startom, midva z Erzom (tesno sem mu za ritjo) pa levo do vogala, kjer jaz zavrtim (Erzo pa malo naprej). Takoj sem čez 1000 in za Erzom in Mojco proti Kasarni, kjer še malo navrtim, medtem ko Erzo in Mojca nižja potegneta naprej proti Čavnu. Še nad Zmajarsko malo popravim, saj vidim, da Mojca kar tone proti vogalu Čavna, Erzo pa tudi ni ravno visok.

Še sam potegnem naprej, saj si obetam dviganje v kotlu in okoli roba (prej mi je kazalo Z, zdaj v kotlu pa V (!?)). Mojca potegne okoli vogala proti Skretu, Erzo se na moji višini matra pred vogalom in potem raje zavije nazaj proti Zmajarski, sam pa zavijem okoli vogala (saj mi kaže V in za robom bo gotovo dvigovalo…) in vidim Mojco kako curi v nižine (in tudi nekaj izza vogala vračajočih suličarjev, nizkih za odpis).

Mojčin let

Pobegnem nazaj okoli vogala za rob, pa mi gre samo dol in se komaj prebijem pod Zmajarsko in potem v matranju na balonih pridem nazaj na Lijak.

Tu je še nekaj gneče nad grebenom (ki se ji raje umaknem), ko pa pridem okoli V vogala Lijaka, se samo zabijem v nek SZ, ki me počasi tlači dol. Čeprav se matram in iščem, grem generalno dol in tudi borba nad zadnjimi vinogradi pred pristankom mi ne uspe napolniti ure.

Zoranov let

Ko pospravim, se z Lučko odpeljeva po stari cesti proti Ajdovščini in najprej pobereva Mojco, kar nekaj kasneje pa še Erza, ki je iz curečih nižin izvlekel še kar nekaj minut in km letenja.

Erzov let

Komentar leta: V zacetku zelo mocna koprena, da je bilo za scurit, ko sem se navelical, sel ven, pa so se baze šele zredile, naredu se je sonce, jaz pa na tla. [14.6.2026 23:38] Janez Kocjan – JanKo. : tko “mastne” baze, ti pa zvisu!? 😜 [14.6.2026 21:31] Igor : Zelo natančno si opisal potek dogodkov  [15.6.2026 09:25]

Vsi skupaj potem iščemo primerno (še neznano) gostilno za zaključno druženje, ki jo najdemo malo naprej od Lokavca v smeri Predmeje. Razen zasoljenih cen pa ostalih presežkov ni za omeniti, čeprav nam to ni vzelo dobro volje niti tam in tudi ne potem na poti domov od zadaj čez Col (Franja ni bila več ovira 🙂 ).

Danes že od jutra napovedan Z (višje od 2000 pa vedno močnejši SZ), opoldanski gradient odličen, napovedanega pa kar več vetra, kot včeraj, zato pa napovedana termika bistveno slabša (le do 1600). In seveda Jože skliče spet zbor za Slivnico ob 11h na Vrhniki. Čeprav se mi zdi, da bo kasneje bolje (če le veter res ne bo podivjal – napovedanega naj ne bi bilo več kot 6m/s), zdivjam na Vrhniko in še Mojco spravim na obrate.

Na nabitem Pplacu pod Petrolom ob uri v LCja zbašejo Erzo, Mojca, Koc in Poje sebe in opremo… in do Petrola v Cerknici, kjer dodatno stlačimo še Mega z opremo.

Na startu piha konkreten Z (ob parkiranju na vrhu nad kočo je bilo čutiti kar močan SZ od zadaj čez). Vsi se postavimo bolj spodaj na platoju kjer že postavlja Kurnikova Ana. Z veter je sunkovit, nebo pa čisto koprenasto belo (v bistvu že enakomerna oblačnost -> vsaj ne bo toliko butanja kot včeraj – upam…). Med postavljanjem pripešači na start tudi Redstar.

Odleti Erzo, Poje, pa Ana, nekaj za njo še Mojca, potem pa ob sekundiranju Mega že jaz (danes brez zapletov, v prvo), potem še Koc in Mega. Ostali so nizki nad štalami, le Ana je nekje malo nad kočo, Mojca pa se ni uspela pobrati in se bori že vsa nizka zunaj nad poljem.

Mojčin let

Ker čutim močan veter od SZ čez sleme, rinem tja, dobim kar sunkovito dviganje od Z,SZ in sem kmalu na 1400 nad vrhom, padem ven (je zelo zanešeno), rinem nazaj po slemenu in potem se začne to ponavljati, enkrat dlje po slemenu tonem proti Cerknici, dobim spet dviganje, drugič podobno že na slemenu itd…

Ostalim se dogaja podobno, razen Pojetu, Kocu in Erzu, ki so po dobljeni višina zapeljali proti Blokam. Nekateri le za kratek čas.

Erzov let

Pojetu in Kocu pa je uspelo nadaljevati proti V…

Vmes vidim, da pripešačita še dva padalca na start, za katera se potem izkaže, da sta familija Slejko… in se nam pridružita v drajsanju.

Vse skupaj se približuje polni uri in ker mi je že jasno, da nekega preboja ne bom več naredil, se zapeljem čez Cerknico proti Podskrajniku, saj vidim, da je Mega tam okoli kar nekaj časa jadral in se vrača proti pristanku.

Megov let

Medtem, ko tonem proti vetru, prav počasi pristaja tudi Redstar. Jaz pa obrnem malo pred Podskrajnikom in se ekspresno zapeljem z vetrom do pristanka.

Zoranov let

Ko pospravim, je Mega s svojim avtom že na kolovozu proti meni, Erzo pa prihaja v pomoč in priganja, saj gresta z Mojco še v popravca.

Zapeljemo se gor, Mega se poslovi, jaz pa malo pomagam postavljati Erzu in Mojci, da odletita v idealnem, dokaj stabilnem JZ vetru in lepi modrini in sončku. Medtem je tudi familija Slejko na tleh.

Tomov let

Uršin let

V Cerknici grem v Hofer po nakupih, medtem, ko Mojca in Erzo jadrata, pobereta in se odpeljeta proti Blokam.

Mojčin 2.let

Mojco poberem pri Novi vasi, Erzo pa se s planote zapelje še čez dol v Karlovico.

Erzov 2.let

Andrej Erznožnik : Preleteti Bloke v takem tud ni hec (nekajselažnotolažimkopojeskoraj100odletipress). Danes 2x na/čez Bloke.
Ko prideš na Bloke,
ti dajo drek v roke,
ko greš pa z Blok,
ti ga vzamejo z rok. [13.6.2026 19:44]

Ko z Mojco prideva po njega, nam navigacija pokaže, da je do Vrhnike najbliže čez Ljubljano…

Še ko smo na sladoledu pri Berzu pa spremljamo Pojeta in Koca…

Pojetov let

Komentar leta: Komentar leta:Na Gorjancih pa veter ni sodeloval. In termika se je skrila… Pot domov pa je še bolj zanimiva kot letenje. Po 3 km pešačenje ustavi seveda padalec. Gre z očetom pogledat čebele in odpeljat tovornjak nazaj domov. Oče pa me pelje proti Sloveniji. Vmes se ustaviva pri vinogradniku na en glaž vina, potem pa naprej v Suhor. Štopam v Suhorju za NM. Prvi avto ne ustavi. Drugi je avtodom iz Nemčije. Ustavi in že grem naprej. Po poti se menimo, da gresta proti domu, to je skozi Ljubljano. Potem pa se odločita, da bosta vmes še prenočila in ju povabim na Brezovico kjer je veliko parkirišče in mir do 7h zjutraj, ko bo zvonilo za k maši. Pa še na pijačo ju bom povabil, saj imam veliko izbire 🥂 . [13.6.2026 21:50] [13.6.2026 17:59] Uroš Novak : Si čez mene letu v D.toplicah. [13.6.2026 17:30] Jože Poje : Potem pa lahko po mene prideš 🙂. Zdaj nimaš več terapij, večerja pa redi. [13.6.2026 17:58] Andrej Erznožnik : Preletel dosedaj najdaljšo slivniško razdaljo letos – 84 km [13.6.2026 18:17] Andrej Erznožnik : Nič ne jokaj, nam vsem se je termika skrila že na Slivnici in Blokah [13.6.2026 18:24] Zoran Gaborovič : @Erzo: moraš malo popraviti izjavo… [13.6.2026 20:36] @ Erzo: danes do 18.05 😜 [13.6.2026 20:38]

Kocov let

Komentar leta:Hah ja  čudež že, da se mi je uspelo prebiti do Ribnice. Če ne bi šel Jože na Bloke že pred mano se po vsej verjetnosti jaz ne bi tja zapeljal. Namreč na polno koprena od Slivnice do Ribnice. Na Blokah 1. in 2. termična točka skopirana od Jožeta, pobiranje iz tal. Po drugi točki ujamem Jožeta in letiva malo skupaj in se takoj nato že ločiva nad Sodražico. Nad Ribnico spet nizek (itak sem bil skor skos zelo nizek) ampak na koncu Ribnice se začne koprena malo trgat in nad Kočevjem baze. Sem si mislu, do baz in je to to. Ja pa ja da, komaj da so kaj dale od sebe. Kočevska dolina itak klasika, skoraj vedno baze, pogosto take, da ne veš a bi beżal stran al jih probal ujet. Odločim se sekat prot Soteski ker tam so neki cofki, ki zgledajo neproblematicni. Pri Starem Logu spet nizek gledam od blizu blizu koče na Luži. Ko preletim Rog in letim proti Ljubnu, tonem, obrnem in poberem nad Dolenjskim Toplicam (razterano na polno, dobim klofar, ki ga sploh ne pogledam). Nato neki cofki v smeri NM zato grem tja. Vseskozi od Roga naprej pa kalvarija veterna, nikoli mi še ni pihalo vsakih par minut iz toliko različnih smeri. Dobesedno čist vse smeri vetra. Ker piha vse živo se odločim iz NM nazaj proti Straži, tam poberem in letim v veter proti Liscu, ker so tam neki cofki ampak me že ustavlja zato obrnem v Dobrnič, tam spet s tal počasi, zelo počasi nabiram višino. Jasno mi je da dan ne bo več velik dal in kljub temu, da je bazica nad Trebelnim navijam, ker sem pač nizek. In pol izberem neko linijo, da se mi zdi da doglajdam do 100ke. Vmes spregledam, da letim v cono, jao. Odtrgan dan  [13.6.2026 21:47] Uroš Novak : Koc,bravo! [13.6.2026 20:36] Andrej Erznožnik : Ne zbrisat [13.6.2026 20:55] Matej Žugelj : Gledam baze i te vidim kk navijaš nad hišo, pol pa pičiš proti Straškemu. Mi ni blo najmanj jasno iz kje si se vzel. Da bi rekel ti nebi verjel glede na smer letenja. Odlično, čestitam ta je za zapomnit. [13.6.2026 21:53]